niedziela, 21 września 2014

Uruchamiamy raspberry pi poprzez sieć.

    Świeżo upieczony właściciel RASPBERRY PI pragnie jak najszybciej uruchomić komputerek i tu pojawiają się problemy. Nie mamy adaptera HDMI/D-SUB aby podłączyć monitor, klawiatura jest na PS/2 lub nie mamy zbędnego monitora i klawiatury. Wyjściem jest połączyć się z maliną poprzez sieć ethernet. Jak to zrobić?
1. Wykorzystujemy router z domowej sieci lokalnej.
    Podłączymy się do routera, jeśli w routerze mamy ustawione automatyczne przydzielenie adresów IP poprzez usługę DHCP. W Raspbianie domyślnie mamy ustawione pobranie adresu IP poprzez DHCP. Teraz wystarczy w zajrzeć poprzez przeglądarkę www do panelu na routerze w zakładkę, gdzie można zobaczyć listę komputerów i ich adresy przydzielone poprzez mechanizm DHCP. Jeżeli ten sposób odpada, ponieważ nie mamy routera lub DHCP jest wyłączone można sobie poradzić w inny sposób.
2. Połączenie bezpośrednie pomiędzy komputerem i  Raspberry.
   Podpinam kabel ethernetowy bezpośrednio pomiędzy maliną a moim notebookiem. Nie musi być to kabel crossowany, Raspberry sama wykryje typ kabla i ustawi w odpowiedni  W notebooku wybieram  w Panelu Sterowania, Centrum Sieci i Udostępniania opcję Połączenia sieciowe. Otwieram właściwości karty WIFI prawoklikiem i w zakładce Udostępnienie zaznaczam ptaszek: Zezwalaj innym użytkownikom sieci na łączenie się z internetem poprzez połączenie internetowe tego komputera. Tak jak na zrzucie ekranu poniżej:

Zrzut ekranu z otwartym Panelem Sterowania.

Wybranie tej opcji spowoduje  przydzielenie automatycznie karcie  ethernetowej w notebooku nowego adresu (u mnie było 198.168.137.1) oraz uruchomienie DHCP. Po zainstalowaniu systemu, włożeniu karty w slot SD w malinie, podajemy zasilanie i czekamy na uruchomienie systemu.
     Jak się dowiedzieć jaki adres został przydzielony? Uruchamiamy w Windows z menu start wiersz poleceń cmd i wydajemy polecenie:

C:>arp -a

Polecenie zwróci MAC adresy  kart sieciowych i przyporządkowane im adresy IP.

Na czerwono zaznaczony adres IP malinki.


Pojawił się adres 192.168.137.100 i to jest nasza malina.
    Następnie uruchamiamy klienta protokołu ssh, ja korzystam z PUTTY. Wpisujemy adres IP i wreszcie możemy połączyć z naszym komputerkiem.

Okno programu Putty z wpisanym adresem malinki w polu Host Name(or IP address).


Teraz po wyświetleniu się konsoli logujemy się w systemie, wpisujemy login, czyli  "pi" oraz hasło "raspberry" (hasło nie wyświetla się podczas wpisywania). Po poprawnym zalogowaniu się, za pierwszym razem wyświetli się program konfiguracyjny raspi-config. Opis w następnym poście.

1 komentarz: