poniedziałek, 29 września 2014

Instalacja serwera www, php, bazy danych mysql oraz phpmyadmin.

    W świeżo zainstalowanym Raspbianie jest sporo pakietów, z których raczej nie korzystam. Mój system jest raczej przeznaczony do pracy zdalnej i szkoda mi miejsca na karcie SD. Wywaliłem całe  X-y i wszystkie aplikacje desktopowe. Do zarządzania oprogramowaniem w Raspbianie jest dokonały menadżer apt-get, dzięki któremu możemy instalować nowe programy, uaktualniać system itp. Po zalogowaniu się do konsoli, aby pozbyć się zbędnych pakietów wystarczy użyć programu apt-get z opcją remove  raz wypisać pakiety, których chcemy się pozbyć :

#sudo apt-get remove desktop-base lightdm lxappearance lxde-common lxde-icon-theme lxinput lxpanel lxpolkit lxrandr lxsession-edit lxtask lxterminal obconf openbox raspberrypi-artwork xarchiver xinit xserver-xorg-video-fbdev
#sudo apt-get autoclean


    Następnie odświeżam repozytorium pakietów i instaluję potrzebne mi pakiety. Na pewno potrzebuję serwer http aby oby zdalnie podglądać wyniki pomiarów i sterować moją automatyką domową. Mój wybór to apache. Wydajemy kolejne polecenia tak jak poniżej:

#sudo apt-get update
#sudo apt-get upgrade
#sudo apt-get install apache2 apache2-doc apache2-utils


Aplikacja której używam jako jako panel sterujący jest napisana w PHP, którą instaluję jako następne.

#sudo apt-get install libapache2-mod-php5 php5 php-pear php5-xcache

Archiwizację wyników i konfigurację pomiarów przechowuję w bazie danych. Zainstalowanie i konfiguracja bazy MYSQL apt-em nie nie jest skomplikowane. Wydajemy polecenie:

#sudo apt-get install mysql-server mysql-client php5-mysql libapache2-mod-auth-mysql

   Skrypt instalacyjny zapyta nas w oknie dialogowym o hasło do bazy danych dla administaratora czyli root, wpisujemy nasze nowe hasło i potwierdzamy. Hasło to nie musi być takie samo jak dla administratora systemu  a nawet lepiej jak się różnią.
    Do wygodnego zarządzania bazą danych warto zainstalować PHPMYADMIN, lecz nie jest to konieczne. Jeśli ktoś bardziej woli konsolę może pominąć ten krok:

#sudo apt-get phpmyadmin

    Skrypt instalacyjny przeprowadza także konfigurację pakietu. Zapyta nas o serwer HTTP, jesli robisz wszystko tak jak ja to wybierasz oczywiście Apache. Następne pytanie dotyczy, czy chcemy konfigurować odpowiednie wpisy czy instalator ma to zrobić automatycznie. Najlepiej wybrać opcję YES.  Kolejne pytanie o hasło do bazy danych. To te które wybraliśmy przy konfiguracji MYSQL. Ostatni krok to ustalenie hasła do serwisu PHPMYADMIN To hasło o które zostaniemy poproszni logując się poprzez www. W przeglądarce internetowej w polu adresu wpisujemy: http://adres_maliny/phpmyadmin, na przykład http:/192.168.1.100/phpmyadmin.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz